Çocuk Psikolojisi

ANNELER VE BABALAR YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİNE HAZIRMISINIZ?

ANNELER VE BABALAR YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİNE HAZIRMISINIZ?

Okullar Açılırken

Okullarda yeni bir Eğitim-Öğretim yılının daha başlaması ile beraber aile ve çocukların uzun bir tatil sonrası tekrar yeni bir programa hazırlık yapması kaçınılmaz. Bu programı nasıl yapacağız? nereden başlayacağız?. İşe geçen okul döneminin bir değerlendirmesini yaparak başlayabilirsiniz.Bir akşam yemeği sonrası veya rahat bir Pazar günü aile bireyleri stressiz ve huzurlu bir durumda iken ailece bir toplantı yaparak aile bireylerinin istekleri göz önüne alınarak sağlıklı bir eğitim- öğretim dönemi ni nasıl geçirebilirsinizin planını yaparak başlayabilirsiniz.

*Geçen okul dönemi çocuğunuzun başarısı nedir?

*Geçen okul döneminde çocuğunuz okulu öğretmenleri ve kendi gösterdiği performansı ile mutlu mu?

*Çocuğunuzun başarısı beklentilerinizi karşıladı mı?

*Çocuğunuz beklentiniz altında bir performans gösterdi ise, bunda sizin rolünüz ve etkiniz ne idi?

*Geçen Eğitim/Öğretim yılında üzücü ve hayal kırıklığı ile sonuçlanan durumları tekrarlamaması ve bir daha yaşamamak için planınız nedir? Aile bireyleri üzerine düşen görevler ve sorumluluklar nedir?

Yeni Eğitim-Öğretim Döneminde

*Çocuğunuzun evde, ev işlerinde küçük sorumluluklar verin. Konuşup anlaşarak iş bölümü yapınız.(Örneğin: Sofranın kurulması ve toparlanması.)

*Evde Kurallar Koyunuz.(Kişisel eşyalarının ortalıkta bulunmaması, bilgisayar ve televizyon izlemenin sınırlandırılması)

*Çok özel ve acil durumlar dışında yemek vaktini özellikle akşam yemeği ve sabah kahvaltısına çocuğunuzun aile bireylerinin katılımını sağlayanız.

*Küçük kardeşin sorumluluğunu yaşça büyük olan çocuğa yüklemeyiniz. Özellikle çocuğunuz 16 yaşından küçük ise evde yalnız bırakmayınız. Bu “Anne Ve Babanın çocuğunu ihmali ve istismarı“olarak adlandırılır.

*Okul ve ev ödevlerinden arta kalan zamanda bilgisayar ve cep telefonu oyun vakitlerini ayarlayınız.”Ödevim yok” cümlesini evde kaldırınız. Okula giden öğrencinin görevi sadece okula gidip gelmek olmadığını bunun yanında “ödev verilmese bile “ derslerle ilgili tekrar yapma, günlük dersleri tekrar etme,dersi destekleyen testleri çözme ve kitap okuma olduğunu çocuğunuza hatırlatınız.

• Çocuğunuzun ödevlerini yapan veya onunla birlikte sürekli ödev yapan kişi olmayınız.

*Çocuğunuzu mutlaka düzenli şekilde gidebileceği bir takım sporuna katılması için cesaretlendiriniz ve destekleyiniz.

*Çocuğunuzu kişisel ilgileri yönünde sosyal aktivitelere katılması için destekleyiniz.

*Çok özel durumların dışında haftanın bir günü (Örneğin; Pazar) aileye vakit ayırma ve aile ile beraber geçirme olarak belirleyiniz.

*Kurallar konusunda eşiniz ile aynı tutarlılık ve kararlılığı gösteriniz. Çocuğunuza kural koymadan sorumluluk vermeden bunu önce eşiniz ile paylaşıp çocuğunuza bildirip fikrini aldıktan sonra ortak bir noktada birleşiniz.

*Çocuğunuza fiziksel sözel ve psikolojik şiddet uygulamayınız ve çocuğunuzun çevresinin de (Okul/Öğretmen/arkadaş/akraba) bunu yapmasına izin vermeyiniz.

*”Fiziksel şiddet uygulamıyorum ama hafifçe başına vuruyorum, poposuna vuruyorum canı acımıyor” ifadelerinin veliler çok sık kullanmaktadır. Agresif ve öfkeli bir durumda fiziksel dokunmanın her türü fiziksel şiddettir unutmayınız.

Sözel Şiddet Kullanmayınız. Bağırmak, aşağılamak, lakap takmak başka çocuklar ile (kuzen ,mahalle arkadaşı,komşunun oğlu) yargılamak “yapamazsın””ne yaptın ki?””sınıfta daha yüksek not alan varmış” gibi ifadeler birer sözel şiddetin belirtisidir.O an için belki sizi sağlıksız bir biçimde rahatlatabilir ama çocuğunuz “işe yaramazım “”başaramam” duygusunun artmasından başka bir işe yaramaz.

*Fiziksel ve Sözel şiddet gösterme de kendinizi kontrol edemiyorsanız veya çocuğunuza yaptırım uygulama da bundan başka bir yolu olmadığına inanıyorsanız bir uzmandan yardım alınız.

• Çocuğunuzun arkadaşları ile dışarıda sosyalleşirken kiminle,nerede,ne yapacağı ve eve saat kaçta döneceği konusunda bilgi sahibi olunuz.Gecikmeler olduğunda çocuğunuzun bunu size bildirmesi kuralını koyunuz ve mutlaka uymasını sağlayınız.

• Çocuğunuz arkadaşları ile dışarıda sosyalleşirken sürekli arayarak’ kontrol ediyorum ‘adı altında kendi kaygılarınızı çocuğunuza yansıtmayınız. Gerekirse bir uzmandan yardım alınız.

• Çocuğunuzun arkadaşlarının aileleri ile tanışıp iletişimde bulununuz.

*Eşiniz ile kişisel anlaşmazlık ve tartışmalarınızı çocuğunuza yansıtmayın. Onun bulunduğu ortamda bundan uzak durunuz.

*Çocuğunuz okulda bir uyumsuzluk gösterdiğinde öğretmenini dinledikten sonra bir fikre ve sonuca varmadan ikinci dinleyeceğiniz kişi çocuğunuz olmalıdır.

*Çocuğunuzu cinsel istismar/taciz ve tecavüze karşı uyarınız ve bu konularda bilgi veriniz.

*Çocuğumu cinsel istismardan korumak için onu nasıl ve ne zaman bilgilendirmeliyim?Ne yapmalıyım?

*Çocuğunuza düzenli olarak miktarını birlikte belirlediğiniz sembolik de olsa günlük bir harçlık veriniz.(Bu miktarın özellikle sigara ve alkol fiyatının üzerinde olmamasına ve gerektiğinde kurallara uymadığında bu harçlığın kesintiye uğrayacagını ve bir yaptırım aracı olarak kullanılacağını bildiriniz)

*Çocuğunuza sağlıklı iyi bir beslenme sunmaya dikkat ediniz fakat”az yedin” “çok yedin “ “tabağını bitir” gibi sözleri sık sık veya sürekli olarak kullanmaktan kaçınınız.

Ne olursa olsun her zaman çocuğunuzu desteklediğinizi ve onun yanında olduğunu sözel ve beden diliniz ile ifade etmekten kacınmayınız. Çocuğunuza bunu hissettiriniz.

Yeni Okul döneminde Çocuğum Neler Yaşayabilir Nelerle Karşılaşabilirim?

-Fobi-Kaygı-Takıntılı Davranışlar

-Hırsızlık

-Okula Uyumsuzluk

-Dikkat Dağınıklığı

-Sınav Kaygısı

-Öfke Kontrolsüzlüğü

-Okulda Şiddet ve zorbalığa Maruz kalma veya Maruz bırakma

-Yorgunluk

-Organize olmakta zorlanma veya olamama

-İsteksizlik

-Kendine Zarar Verme

- Motive olamama

-Sorumluluk almaya direnç gösterme

- İçe Kapanık

-Sorumluluğunu yerine getirmeme

-Madde Kullanımı

-Grup etkinliklerine katılamama

-Yalan

-Okuldan Kaçma

-Uyku Bozukluğu

-Yeme Bozukluğu

- Evden Kaçma

-İntihar eğilimi

Çocuğunuzu ayda birde olsa bir uzmandan psikolojik destek almasını sağlamaya çalışınız. Unutmayınız ki evdeki bir bireyin başarısı bütün ailenin başarısıdır.

Uzm.Klinik Psikolog Almıla Şen

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.