Ergen ve Yetişkin Psikolojisi

Karşımızdakinin Vücut Dilini İyi Okuyabiliyor Muyuz?

Karşımızdakinin Vücut Dilini İyi Okuyabiliyor Muyuz?

Karşımızdaki kişinin vücut dilini okumak, vücudu ile verdiği sinyalleri algılamak iletişim açısından çok yaralı olduğu gibi aynı zamanda sosyal bir yetenektir. Bazılarımız doğal olarak vücut dilini okuyabildiği gibi bazılarımız da bu açık durumdan habersiz olabilir. Karşımızdaki kişinin vücut diline birazcık dikkat ederek, vücut dilini okumayı öğrenip pratik kazanmakla beraber kişide vücut dili ile karşısındakine doğru sinyal vermeyi öğrenebilir.

OTURMA PZİSYONUNA DİKKAT

Size yakın olarak oturmasına dikkat edin. Ne kadar yakın iseler o kadar yakın, sıcak ve sizi düşünüyor anlamına gelir.

Buna karşılık ne kadar uzak oturuyorsa durumdan ve sizden o kadar uzak olmaya çalışıyorlar demek anlamındadır. Yavaşça ona doğru oturuş şeklinizi değiştirip daha yakın oturmak için bir pozisyon aldığınızda, karşınızdaki kişide uzağa kayıyor ise,bunun anlamı sizin iletişiminizi istememenin dışında kişisel olarak da bunu istemediğinin sinyalidir.

Eğer siz yakınlaştığınızda kişi uzaklaşmıyorsa kişi bu durumu kavramış ve yeni başlangıç için sizin bu adımınıza açıktır, kapalı değil.Sizin yakınlaşmanız karşısında o kişide buna karşılık olarak yakınlaşıyorsa,büyük olasılıkla bu durumdan çok hoşnut ve sizin onun sizin onun çevresinde olmanızdan dolayı rahat ve hoşnut demektir.

*Vücutların yakın pozisyonları konusunda lütfen kültür anlayışını göz önünde bulundurunuz. Orta doğu ve Arap ülkelerinde “kişinin özel alanı” denilen dairenin içine girmesi samimiyet olarak algılandığı gibi Avrupa Ülkelerinde bu durum özellikle Kuzey Avrupa Ülkelerinde ‘sırnaşıklık’ ve ‘saygısızlık ‘olarak değerlendirilerek kişi bu durumdan rahatsız olabilir.

Karşınızdaki Kişinin Bazı Hareketlerini İnceleyiniz

Başın size doğru hafifçe eğilerek dinlenilmeniz, size karşı sempati işareti yanında eğer gülümseyerek bu durum devam ediyorsa şakacı, şen hatta flört anlamına gelir.

Başın kişinin önüne eğilerek veya eğerek dinlenmesi bir şeyler sakladığına işarettir. Ne derece başını eğdiğini göz önünde bulundurunuz. Size iltifat ederken bunu yapıyorsa utangaç, utanıyor, cesaretsiz diğer kişi ile mesafeyi korumaya yöneliş karşısındaki kişiye inanmama durumunda veya kendini düşünüyor olabilir. Eğer açıklamalar yapıyorsa belkide ne dediğinden veya doğru dediğinden kendiside emin değil anlamındadır. Bu durumun bazı kültürlerde karşısındaki kişiye saygı anlamına geldiğini de göz önünde bulundurulmalıdır.

Başı dik şekilde tutmak belki kafası karışık veya sizinle hesaplaşma, size karşı meydan okuma durumundadırlar, bu kişinin göz, kaş, ağız pozisyon ve hareketlerine göre değişir.

Örneğin; Siz komik bir ses çıkardığınızda bir köpeğin başını dikmesini köpeğin baş hareketlerini düşününüz.Diğer taraftan başın gülümseyerek ve öne eğilmiş biçimdeki pozisyonu açıkça sizinle eğlenceli bir sohbet içinde olduğunu gösterir.

GÖZLERİNİN İÇİNE BAKINIZ

Sağa sola doğru bakan kişiler daha huzursuz, yalan söyleyen veya çok gergin, sinirli, şaşkın bir durumdadırlar. Bununla beraber eğer kişi konuşana değil de başka bir şeye bakıyorsa rahat bir havada ve itaatkar olmadığına işarettir.

Göz ucuyla şüphe ile bakmak kişinin bu duruma katılmadığını, güvensiz ve şüpheci olduğunu gösterir. Eğer bir kimse sık sık aşağı dogru veya yere bakıyorsa, bu kişinin cesaretsiz, tutuk veya utangaç olduğunu gösterir.

*Bazı kültürlerde kişilerin direk göz içine bakılması saygı duyulmadığına işaret eder, bu durum bazen kişilerin neden gözlerini kaçırdığını açıklamaktadır.

*Açılmış bir göz bebeği kişinin çok ilgili olduğunu gösterir. Ama unutmamak gerekir ki bazı ilaçlar, alkol, kokain, ompetaminler ve bazı uyarıcı SD, MDMA gibi ilaçlar buna etken olabilir. Beden dilini okurken kişinin alkollü olup olmadığı veya bir ilacın alındığı/kullanıldığı bir maddenin etkisinde olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Ayrıca bazı insanlarda göz bebeklerinin sürekli büyüdüğü ve bunun kalıcı olduğu da gözlenmiştir. (Bu durum gözbebeklerinde midriazis olarak adlandırılır.)

Eğer gözler hep uzaklarda ise, bu kişinin derin başka düşüncelerde veya sizi dinlemediği anlamına gelir.

Sizi Aynalaştırıyor mu Kontrol ediniz

Aynalaştırmada bir başka yaygın kullanılan işarettir. Eğer kişi sizi aynalaştırıyor ve sizi mimikleri ile onaylıyorsa bu çok yaygın olarak görülen samimi bir şekilde sizi dinliyor, ilgileniyor ve sizinle dostça bir münasebet kurmuş demektir.

Bundan emin olup, kontrol etmek için, vücut pozisyonunuzu zaman zaman değiştiriniz. Eğer kişinin vücut ve mimik değişikliği de sizin bu durumunuza bir paralellik var ise kişi sizi aynalaştırmıştır.

Kollarını kontrol ediniz!

Kollarını birbirine bağlamış kimse kendisini sosyal etkileşime kapatmış anlamına gelir. Kollarını sürekli birbirine bağlamayı alışkanlık edinmiş kişi kendisini sosyal ilişkilerden ayırmış görüntüsünden dolayı rahat değil veya kıyafeti içinde bir şeyler saklıyor anlamındadır. Kollar kapalı fakat ayaklar açık, omuzları geniş bir biçimde ve açık ise bu pozisyon kişinin, sertlik, inatçılık, otorite hatta kabadayılığına işarettir.

Eğer kişi kollarını başının veya boynunun arkasında kavuşturmuş ise, kişi her ne kararlaştırıyorsa bu konuya açık veya genel olarak bu konu ile ilgili rahat bir durumdadır.

Eğer eller kalçalarında ise, bir şey için bekliyor veya sabırsız bir durumda anlamını taşır.

Eğer eller kapalı veya kenetlenmiş ise bu pozisyon sinirlilik, öfke ve gerginliği ifade eder.

GERGİNLİK GÖSTERİSİNE DİKKAT!

Kişi parmakları ile saçını arkaya doğru tarıyor ise kendini düzeltme veya sizden hoşlandığı anlamına geldiği gibi düşüncelerinin , sizin düşünceleriniz ile çatışma, çelişki durumunda olduğu durumdur. Bunu sesli olarak ifade etmeyebilirler. Eğer zaman zaman yüz ifadesinde kaşlarını kaldırma gibi mimik hareketleri görüyorsanız, bundan kesinlikle emin olabilirsiniz ki sizin ile aynı fikirde değildir. Kişi gözlük kullanıyor ve gözlüğünü sürekli parmağı ile burnunun üzerinden yukarı doğru itiyor ise hafifçe durumdan hoşnutsuz anlamını taşır. Emin olmak için gözlüğünü gerçekten isteyerek kendiliğinden mi yoksa ölesi ne kaydığı için mi düzeltiyor.

Gözlüğünü çerçevesinden iki parmağı ile mi yoksa abartılı bir hareket ile mi gözlüğün kenarında tutup kaldırıyor, kaşlarını kaldırması veya indirmesi size bir fikir verecektir .

Kaşları indirmek ve gözleri kısarak bakmak neler olduğunu anlamaya çalışma isteği ile bağlantılıdır. Bunu durum şüphelidir. Bu kişinin kendine çok güvenli bir biçimde ne olduğunu gözlemlemekten çok uzaktır.

Eğer kişi boşluğa ya da havaya bakıyorsa büyük ihtimal ile kişi geçmiş ile ilgili derin düşüncelere dalmış veya sizi düşünüyor olabilir.

Ayakları İzleyiniz

Ayakları hızlıca yere vuruyor, vücut ağırlığını bir ayaktan diğerine kaydırıyor, gülüyor veya ayaklar sürekli bir hareket halinde ise kişi sabırsız, heyecanlı, sinirli veya korkmuştur.

Önemli Not: Madde bağımlısı kimseler durmaksızın ayaklarını sallama eğilimindedir. Bunun bir anlamı yoktur, bu bilinçaltı bir durumdur. Alışılmadık, garip karşılandığında durdurulabilir.

Eğer kişi ayak bileklerinden ayaklarını üst üste atmış ise bu durum rahat ve huzurlu demektir.

Kişi ayakta iken bacakları kapalı duruyor ise bu kişinin uygun ve adam akıllı bir pozisyonda olduğunu gösterir.

Eğer bilerek sizin ayaklarınıza ayakları ile dokunuyorlarsa sizinle flört halinde demektir. Bazı insanlar ayak yönlerini ilgilerine göre ayarlarlar. Eğer yak yönü size doğru ise sizinle ilgileniyor anlamındadır.

Önemli notlar

*Kendine güvenli insanı fark etmek çok kolaydır. Dik bir duruş ile sizinle uzun göz teması kurarlar. Otururken veya ayakta dururken boyunlarını size doğru uzatabilirler. Uzun göz temasını aşık kişilerde görmekteyiz.

Eğer kişi hızlı konuşuyor, mırıldanıyor veya söyledikleri açıkça anlaşılmıyorsa yalan söylediğinin işareti olduğu gibi bahanelerle aldatma zaman kazanma veya gerçeği söylemediği gibi(belirsizlik) içerisinde bir davranıştır. Bazı kimselerin mırıldanarak konuştuğunu göz önünde bulundurulmalıdır.

Yüz hareketleri genellikle kişi çok çabuk ele verir. Bazı kişiler bilinçsizce yüz hareketlerini kendilerini heyecanlandıran, eğlendiren veya sinirlendiren şeylerde kontrol edemezler.

Bütün vücut davranışlarını gözlemlemek ana anahtardır.

Unutmayınız ki herkesin kendine özgü bir vücut dili kullanma tarzı da vardır. Buna “taban davranış” adı verilir. Çevrenizdeki kişileri gözlemlerken bunu göz çarpmayan bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Vücut duruşundan çok özellikle vücut hareketlerindeki değişimlere odaklanınız. Eğer kişi saçları ile oynuyor veya yüzüne dokunuyorsa flört halindedir. Kişi gözünü bir göz çarpma sürecinde daha uzun süre sizden ayırmıyorsa, stresli, rahatsız ve çaresiz bir durumda olduğuna işarettir.

Uyarılar

*Kişiyi sadece vücut dili ile yargılamayınız.

*Vücut dilini incelerken kendinizi insanlar ile iletişimde bulunmanızın bir anlamı kalmadığı gibi sizin analiz etmenizi de felç eder.

*Diğer insanın vücut dilini çok fazla bakarak analiz etmeye çalışmayınız. Konuşurken yüzüne bakınız.

Uzm.Klinik Psikolog Almıla Şen

Kaynaklar: How to Read Body Language - British Communication Association

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.