Çocuk Psikolojisi

Şiddetin Farkında Mıyız?

Şiddetin Farkında Mıyız?

Danışanlarıma yönlendirdiğim ‘fiziksel şiddet gördünüz mü?’sorusunu yönelttiğimde aldığım bazı cevapları sizlerle paylaşmak istiyorum…

-Yok hiç şiddet görmedim. Dayak yemedim ama annem çok bağırırdı, babamda eşyaları kırardı çok sinirlenince ama bana bir şey yapmazlardı yani dövmezlerdi.

- Evet , fiziksel şiddet gördüm , ama beni çok etkilemedi yani ben çok yaramazdım çocukken .. ee haliyle! Yaramaz olunca da dayak kaçınılmaz oluyor.Hak ediyordum yani…

-Fiziksel şiddet ? Yok! Öyle dayak falan yemedim yalnız annem sinirli birisi idi , sinirlenince etimi bükerdi o kadar… canım … acırdı ? tabii ki de acırdı…

- Yani ben çocuklarıma fiziksel şiddet uygulamıyorum çok sinirlenince bağırırım, hafif kafalarına vururum ama öyle acıtacak kadar değil..Çevreme bakınca en az uygulayan benim ..

- Eee haliyle huzursuzluk edince arada bir annemden terlik yediğim olmuştur ama fiziksel şiddet görmedim… bu durumda ben fiziksel şiddet görmüş sayılmam değil mi ?

- Okulda bir kez öğretmen herkesin eline cetvelle vurmuştu , o da toplu yani sıra dayağı idi hani ,ama ben fiziksel şiddet görmedim…

- Gördüm galiba … bir keresinde arkadaşım bir soru sordu onu cevaplarken öğretmen gördü. Derste konuşuyorum sandı açıklamaya fırsat bırakmadan bir tokat attı. O öğretmen ile bir karşılaşsam ona bir çift sözüm var(40 yaşında bir danışan).

‘Psikolojik şiddet gördünüz mü? ‘Sorusu karşısında çoğu danışanımdan , nasıl yani ? sorusu ile çok sık karşılaşıyorum.

Psikolojik şiddet size, şahsınıza karşı hakaret , aşağılama, küçümseme,motivasyonunuzu kırıcı sözler sarf etme,başkaları ile karşılaştırma,kıyaslama ( onun çocuğu daha uslu ,sınıfında yüksek not alan varmış,kuzenin daha başarılı,komşunun kızı senden daha iyi,o daha iyi yemek yapıyor, o senden daha çok para kazanıyor,kilolusun az ye!zayıfsın tabağını bitir v.s…) açıklamasından sonra…

-Annem hep bağırır evet! Psikolojik şiddet gördüm,görüyorum… evet anne! Kabul et bunları yapıyorsun..

-Aaa… yüksek notlu arkadaşları ile karşılaştırmak psikolojik şiddet mi? Ben oysa, hırslandırır diye düşünmüştüm.

-Yani ben şimdi çocuğuma bağırınca psikolojik şiddet mi uygulamış oluyorum…

Sözel olarak şiddet görmediğini ifade eden danışanlarımın beden dilleri ve yüz ifadelerinin şiddet görmediklerini yönünde desteklediğini gözlemlemedim..Şiddet görmediğini söyleyen bu kişilerin çoğu şiddet sürekli olursa,çok etkili olursa gerçekten vücutlarında hasarlar meydana getiririp,kendilerine yönelik olursa bunun ‘şiddet ‘ olduğu yönünde bir inançlar oluşmuş.’

Şiddet , kişinin fiziksel ve ruhsal bütünlüğüne yönelik her türlü maddi ve manevi zarar verici sözel,psikolojik ve fiziksel davranışların tümüdür.

Şiddete maruz kalan veya şahit olan kimselerin özellikle çocukların psikoloji ve davranış problemleri gösterme olasılıkları diğer şiddet görmeyen kimselere göre daha yüksektir.

Bu nedenle eşlerden biri bu tür şiddete maruz kalıyorsa öncelikle çocukların şiddete maruz kalmayacakları güvenli bir ortam sağlamak ile sorumludurlar.

ÇOCUKTA AİLE İÇİ ŞİDDETİN ETKİLERİ

Çocuğun şiddetten etkilenmesi ve etkilenmemesi derecesi çocuğun yaşına, cinsiyetine,kişilik ve aile içindeki rolüne göre değişiklik göstermektedir.

Şiddete maruz kalan veya tanık olan çocuk,

-Çocuğun kendini suçlu hissetmesi

-Korku , utangaçlık ve mutsuzluk hissetmesi

-Baş , karın ve mide ağrıları hissetmesi (strese bağlı hastalıklar)

-Yeme bozuklukları

-Uyku bozukluğu, kabus görme, yatak ıslatma

-Okul uyumunda zorlanma

-Düşük ders başarı performansı

-Sosyal çevreye karşı ilgisizlik,kendini izole etme

-Dikkat toplamada zorlanma, dikkat dağınıklığı

-Okuldan veya evden kaçma

-Öfkeli davranışlar sergileme,kendine ve başkalarına ,hayvanlara zarar verme

-Konuşma zorlukları, kekemelik

-Ailenin ve kendi güvenliğinden kaygı ve korku duyma , her an kötü bir şey olacakmış gibi kaygı hissetme

-Madde bağımlılığına yönelme( sigara , alkol), kendini rahatlatmaya çalışma

-İleriki dönemlerde akıl sağlığı bozuklukları , intihar girişimleri

NE YAPMALI ?

Aile içi şiddet kendi kendine çözümlenecek veya kendiliğinden yok olacak bir durum değildir. Şiddete karşı yardım ve destek istemeniz , çocuğunuza şiddetin kabul edilebilir, aile içi ilişkilerin bir parçası olmadığını ve durdurulması gereken bir suç olduğunu gösterecektir .

Profesyonel kurumlar ve kişiler bu konuda aile ve aile bireylerine her türlü gerekli desteği (destek,terapi,tedavi) vererek bu hoşnut olmayan davranışları değiştirebilmektedir.

-Aile içi şiddeti gizlemek , ört bas etmek ailedeki bireylerin fiziksel ve psikolojik güvenliğini tehlikeye atmaktır.

-Çocuğunuza uygulanan şiddetten çocuğunuzun sorumlu olmadığını ve bunların hiçbir şekilde çocuğunuzun hatası olmadığını söyleyiniz.

-Çocuğunuza onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyip sık sık kucaklayıp beden dili ile de sevginizi ifade etmeye çalışınız.

-Çocuğunuzun duygularını açıkça ifade etmeleri için cesaretlendiriniz.

-Güvenilir yetişkinlerden ,çocuğunuza yardımcı olmaları için yardım isteyiniz.

-Çocuğunuz ile mümkün olduğunca birlikte olmaya çalışınız.

-Ailede şiddet uygulayan kimseye karşı tolerans göstermeyiniz. Bir uzmandan yardım alması için yönlendiriniz.

-Okulda çocuğunuz şiddet gördü ise bunu mutlaka okul yönetimi ile sorgulayınız, ‘’ sen ne yaptın ? da’’ sorusu yerine ‘’ ne oldu? ‘’ sorusunu kullanınız.

-Çevrenizde şiddete maruz kalan komşularınız, çocuklar olduğunu düşünüyorsanız veya şahit oluyorsanız gerekli yerlere bildirmemekle bu suça sizinde ortaklık etmiş olduğunuzu unutmayınız (çocuğudur döver , aile meselesi özel durum gibi sağlıksız açıklamalarla duyarsızlık göstermeyiniz).

-Çocuklarınıza şiddet içeren dizileri izletmeyiniz.

Unutmayın ki şiddetin türü , cinsi , derecesi , süresi ne olursa olsun kişinin ileriki yaşamına travmatik bir iz olarak taşınmaktadır.

Şiddet uygulamak , bir hak değildir. Bir suçtur. Kimsenin kimseye şiddet uygulama gibi bir hakkı yoktur…

Şiddet direk size yönelik olmasa da aile içinde,okulda vs .. buna şahit olmanız da sizin şiddet görmediğiniz anlamına gelmez.

Şiddete maruz kalıyorsanız veya maruz bırakan kişilere göz yumup şiddet gören kişileri korumuyorsanız siz de bu suça ortaksınız demektir..Lütfen bu durumda ilgili yerleri aramaktan çekinmeyiniz bu kurumlar size yardımcı olmak için çalışıyorlar unutmayınız..

-Polis 155

-İl Sosyal Hizmet Müdürlükleri

-İl Emniyet Müdürlüğü ; Küçükleri Koruma Bölümü

-Antalya Barosu , Çocuk Mahkemeleri Cumhuriyet Savcılığı Antalya 0 242 243 44 96

-Aile İçi Şiddete Son 0 212 656 96 96

Uzm.Klinik Psikolog Almıla Şen

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.