Ergen ve Yetişkin Psikolojisi

YENİ BİR SAYFA.. YENİ BİR BAŞLANGIÇ ,SAYGIYI YİTİRMEDEN NASIL BOŞANABİLİRİZ?

YENİ BİR SAYFA.. YENİ BİR BAŞLANGIÇ ,SAYGIYI YİTİRMEDEN NASIL BOŞANABİLİRİZ?

Evliliğinizi bütün çabalarınıza rağmen sürdüremeyeceğinize karar verdiğinizde ve bundan sonraki aşamada bu evliliği sürdürmek değil sürüklemek olduğuna kanaat getirip aile bireylerini ve kendinizi bu durumun psikolojik baskısından koruyarak bundan sonraki hayatınızı her bakımdan sağlıklı bir şekilde sürdürmek için boşanmaya karar verdi iseniz;

İlk yapacağınız şey…

Avukatlarınızın savaşını durdurun eski eşiniz ile aile içinde bir danışmanı ziyaret etmeniz veya dışarıdan bir danışmandan nasıl ve ne şekilde saygınlığı bitirmeden boşanabilmeniz konusunda bir yardım almanız size zaman kazandıracaktır. Avukatınızı seçerken yapıcı bir uzlaşma içinde olan karşı taraf olacak olan eski eş tarafı ile işbirlikçi bir çalışmaya girecek bir avukata başvurmalısınız.Avukatlar davacı olmak için eğitilmişlerdir.Terapistlik için değil bu sebeple avukatınıza zaman zaman bir savaş içinde olmadığınızı hatırlatmakta fayda vardır.Eski eşinize karşı tahrik eden ve kışkırtan olmaktan ziyade uzlaşmacı,sorulan soruları kısa sürede cevaplayıp,istenilen belge ve bilgileri kısa sürede sağlayarak uzlaşmacı olmaya çaba gösteriniz.

SAVUNMACI OLMAYINIZ

Zor zaman geçiriyor olabilirsiniz, durumu kabullenmek çok zor gelebilir fakat eski eşiniz ‘ben çocukları Çarşamba akşamı alacağım veya ben bunun için para ödemem ‘diyorsa burada yapmanız gereken şey savunmacı ve suçlayıcı olmadan önce durumu anlamaya çalışmaktır.Savunmacı bir şekilde hemen tepki verirseniz savaşı sürdürmekten öfkeyi arttırmaktan başka bir şeye yaramaz.Bunun yerine örnek bir davranış ve özenle seçilmiş açık net ifadeler ile kendinizi ifade edip tepki vermelisiniz.

-Çocukları Çarşamba akşamı istiyorsa (Özel Davranış,özel bir istek)

-Buna üzüldüm (Benim Duygum) çünkü o zaman bunun anlamı ben çocukları yüzmeye götüremeyeceğim ki bunu yapmak istiyorum.(Bu Davranışının Bana Etkisi)

-Tam olarak senden istediğin birlikte planladığımız plana, pratik de uyum göstermen, böylece bende çocuklar ve kendim için plan yapabilirim. Çocuklara planı değiştirmek zorunda olduğumu söylemek zorunda kalmam. En azından planın neden ve hangi sebeple değişmesi gerektiğini bildirmelisin.(Benim Senden İsteğim, Arzum)

Yukarı verilen mesajın içerdiği 4 bölümü de kullanarak kendinizi kontrol altına alıp eski eşinize sınırlarınızı bildirmelisiniz.

SUÇLAMA OYUNUNU BIRAKINIZ,Sağlıklı Ebeveyn olmaya odaklanınız…

Ben yeni zor dönemde sizin yüklendiğiniz rol de sorumluluğu almanız çatışmaların artması en son istediğiniz şey bu durumda “Suçlama Oyunu” problemlerin devam etmesinden başka bir işe yaramaz. Bu noktada kendinize sormalısınız, bu tartışmanın bu çatışmanın oluşmasında benim sorumluluk payım nedir? Tartışmayı nasıl etkiliyorum?

En önemli noktalardan biride çocukları taraf tutmaya veya aranızda iletişim veya birbirinizn hayatında neler olup bittiğini öğrenmek için kullanmayınız.

ÇOCUKLAR BOŞANMIYOR

Unutmayınız boşanan sizsiniz çocuklar değil. Çocuklar bölünmüş aileler ile yaşayabilirler fakat çocuklar değil ebeveynler boşanır. Bu durumda sizin en büyük sorumluluğunuz boşanma sürecini en kısa sürede ve çocuklarınıza en az zarar verecek şekilde tamamlamalısınız. Buna bağlı olarak dengeyi bulmuş çocukların iyi ilişkiler kurabilecek yetişkinler olarak büyümeleri için eski eş ile iyi ve sağlıklı bir ortam sağlanmalıdır. Profesyonellerin , psikologların görevi burada anne ve babanın ilişkisi yürümediği için yardım etmeninde yanında anne ve babanın kalplerini / duygularını onararak yeniden sevmeyi ve sağlıklı ilişkiler kurmalarında yardımcı olmaktır.Bu sebeple boşanma öncesi ve sonrasında destek almak anne,baba ve çocuklar için çok önemlidir.

ANNE VE BABA OLMAYI PLANLAMAK,SAĞLIKLI EBEVEYN OLABİLMEK..

Karı,koca değil fakat anne baba olarak çocukların bakımında bir anlaşmaya varabilmek bir çok problemi çözecektir.İdeal ve sistemli bir plan iyi bir iletişim ile tatilleri,aktivitelerini planlayıp düzenlemenin yanında hastalık veya diğer konularda birbirini haberdar etmektir.Eğer çocuğunuz da size karşı herhangi bir direnç ve zorlanma görürseniz öncelikle kendi kurallarınızı bir yana bırakarak onları dinlemeniz konuşarak en iyi şekilde en zararsız sözcüklerle konuşarak bu durumla baş etmelisiniz.

YENİDEN BİR KİMLİK KAZANMAK

Sizi ne mutlu eder? Nelerden hoşlanırsınız? Ne yapmak istersiniz? Uzun süredir üstlendiğiniz rol ve sağlam kimliğiniz boşanma sonucunda yeni bir şekle girme zorunluluğu getirmektedir, artık daha çok sizin kurallarınızın olduğu yeni hayatınızın nasıl olacağı ile ilgili bir arayışının ortaya çıkmasıdır.

İlgi ve tutkularınız nedir? Kendinize nasıl bakacaksınız? Neler yapacaksınız? Kendinize ne kadar vakit ayıracaksınız? Boşanmış olmak size kimliğinizi yeniden kazanma ve hayatınızı nasıl yaşamak istediğinize bağlı olarak yeniden düzenleme fırsatı verecektir. Boşanma sonrası hayatınızda alacağınız kararlarla ilgili düşünmek için kendinize yeterince zaman vermelisiniz.

YARDIMLAŞMAYI ÖĞRENİN

Geçmişiniz geleceğinize eşit değildir, siz! İzin vermediğiniz sürece. Geçmişte siz ve eski eşiniz ne yaptı ve ne dedi siz ne yaptınız ve ne dediniz bunlarla sürekli siz izin verdikçe kendinizi bu kısır döngünün içinde bulacaksınız. Biriniz farklı yapsaydı ne yapardınız vs. Gerçek olan şu ki ikinizde o dönemde başka bir yol bilmiyordunuz.

Saygınlık içinde boşanmanın anlamı birbirini suçlamanın olmaması anlamına gelir. Kendinize bir başkasının eşi değil de birey olarak görmeye başladığınızda boşanma sürecindeki duygulanım durumunu da tamamlanmış demektir. Boşandıktan sonra da hayatın var olduğu ve devam ettiğini, her geçen gün duygusal olarak dayanma gücünün giderek arttığını hissettiğinizde ve güçlü olmanın, gittikçe güçlenerek düşündüğünüzden daha da çabuk toparlanarak iyileştiğinizi hissedeceksiniz.

Uzm.Klinik.Psk.Almıla Şen

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.