Psiko-Onkoloji

KANSER TANISI ALMIŞ ANNELER ve ÇOCUKLARI

KANSER TANISI ALMIŞ ANNELER ve ÇOCUKLARI

Tedavi sürecinde annenin çocuğunu bilgilendirmesi ile ilgili DOĞRU Bilinen YANLIŞLAR.

• Ben güçlüyüm bunu tek başıma da atlatırım.

YANLIŞ Böyle bir uzun süreli ve zorlu tedavi sürecinde ‘Güçlü olmalıyım zorunluluğunu düşüncesi hastanın kendisine yapacağı en büyük haksızlıktır. Güçlü olmak duygularımızı ve gerçekleri saklamak değildir. Bu durum süreci zorlaştıracak ve ailedekilere karşı rol yapılması yıpratıcı olacaktır. Aksine paylaştıkça daha da güç alınıp güçleniriz unutmayınız.

• Çocuğum Bilmesin. Bunu ondan saklamalıyım.

YANLIŞ Çocuklar ailede değişen duruma, strese karşı daha duyarlı ve hassastırlar. Çocuğum bilmiyor diyen ailelerin çocukları ile konuşulduğunda çocukların gerçekleri olduğundan daha kötü bir düzeyde olarak algıladıkları gözlemlenmiştir.

• Çocuğumun yaşı küçük anlayamaz.

YANLIŞ Çocuk kaç yaşında olursa olsun çocuğun yaşına ve kişiliğine göre gerçekler anlatılabilir. Yeter ki işinde uzman profesyoneller den destek alınabilinsin.Az öz ve net bilgi çocuğa en çok yardımcı olacak bilgilendirmedir.Aksi takdirde çocuk kendi dünyasında oluşturduğu endişe ve gereksiz strese kapılır.

• Daha ‘basit bir hastalık’ küçük bir ‘bir ameliyat’ olduğumu söylerim mesela.

YANLIŞ tedavi sürecinin uzunluğunu göz önüne alırsak basit bir hastalık veya ameliyat nasıl oluyor da bu kadar bitmiyor algısı çocuk da oluşacak en küçük bir hastalık da kendisinde de böylesine uzun süreceğini ve zaman zaman çok ağır yan etkileri olacağı kaygısını doğuracaktır. Unutmayınız ki belirsizlik ve beklenenden daha uzun süren her şey kaygı ve strese sebep olur.

• Saçım dökülürse , ‘ilaç döktü ‘derim.

YANLIŞ Böyle bir bilgilendirme yapılan çocuk için bu bütün ilaçların saç dökeceği kaygı ve stresinden başka bir işe yaramayacaktır. Saçın dökülmeye başlamadan önce çocuğa önce sözel sonra görsel (resimler, oyuncaklar vs.)bilgilendirmeler yapılıp açıklanmalı sonrasında kuaföre çocuk ile beraber gidilmelidir. Bu konuda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

• Çocuğumun psikolojisi bozulur.

YANLIŞ Çocukların gerçekleri bilmesi , bilmemesinden daha az psikolojik etki yapacağını unutmamak gerekir.Kendilerini zaman zaman üzgün ve kaygılı hissedebilirler fakat neler olduğunu açıklayarak onları daha büyük travmalardan koruyup rahatlama ve güven sağlayabiliriz.

• Çocuğuma bunu psikolog anlatsın. Ben ne diyeceğimi bilemiyorum.

YANLIŞ Çocuğa hastalık bilgisi verilmeden önce bu konuda mutlaka uzman bir psikologdan destek alınmalıdır. Unutmayınız ki çocuğa söylenecek en güvenli yer kendi evi ve biliyi verecek en güvendiği kişilerde kendi aile bireyleridir. Çocuğa hastalık bilgisi verilirken tanı almış olan annenin de ortamda bulunması çocuğun endişe ,korku ve kaygı düzeyini azaltmada çok önemli bir durumdur.

Uzm.Klinik Psikolog ALMILA ŞEN

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.