Psiko-Onkoloji

Kanser Tedavisinde Psikolojik Destek

Kanser Tedavisinde Psikolojik Destek: Psiko-onkoloji Nedir?

Kanser tanısının beraberinde getirdiği stres ,kaygı bozukluğu ve depresif duygu durumları ile başa çıkmada Onkoloji hastalarına psikolojik destek Uzman Klinik Psikolog tarafından verilmektedir.

Ne zaman Psikoloğa Basvurmalıyım?

Kanser tanısı konulması ile beraber kendinizde hissettiğiniz rahatsızlık veren farklı psikolojik duygulanımlar oluştuğunda uyuyamama,sık sık ağlama ,endişe (İlk kemoterapi Öncesi,İlk cerrahi Öncesi,İlk Işın Tedavisi öncesi bunlara bağlı olarak gelişen psikolojik nedenler kaygı,stres) Psikologunuza başvurmalısınız.

Tedavi sürecinde oluşan psikolojik stres ve kaygıyı en aza indirerek tedavi sürecini en kolay ve rahat bir biçimde geçirmeniz için , Hasta ile birebir ve zaman zaman da aile bireyleri ile beraber Psikolojik terapi seansı Uzman Klinik Psikolog ile yapılmaktadır.

Psikolojik Destek de Ne konuşulacak?

Psikologunuz ile Tedavi Sürecinde;

• Aile bireylerinin birbirleriyle iletişimi ,birbirlerine karşı tutum ve davranışı

• Çocukları anne/babanın tedavi sürecine hazırlama ve çocukların bu süreci en iyi şekilde geçirmelerini sağlama(Bu süreçte çocuklarınızın duygularını ihmal etmeyiniz.)

• Stres ,kaygı bozukluğu ve depresif duygu durumları ve bunların yan etkisi olan uyku bozukluğu,keyifsizlik ,sabırsızlık,öfke patlamaları ile baş çıkma durumlarına odaklı Bilişsel Davranış Terapi ekolünde çalışılmaktadır.

Kimler Destek Almalı?

• Kanser tanısı almış kişi

• Hastanın Birinci derece yakınları (çocukları,eşi ,kardeş,anne,baba)

Önemli Not!

• Psikoloğunuz ile yapacağınız seans bireysel ortalama 45 dakika ,aile bireyleri ile veya eşiniz ile (çift olarak) katılacaksanız 60 dakika sürmektedir.

‘Kişinin özelliği ve gizliliği ‘çerçevesinde seans içinde konuşulanlar sizin izniniz olmadan kimse ile paylaşılamaz.

Uzm.Klinik Psikolog ALMILA ŞEN

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.