Çocuk Psikolojisi

İstismar

ÇOCUĞUMU CİNSEL İSTİSMAR DAN KORUMAK İÇİN ONU NASIL ve NE ZAMAN BİLGİLENDİRMELİYİM? NE YAPMALIYIM?

Anne baba olarak çocuğu cinsel istismara karşı nasıl bilgilendirip eğitmeliyim ? Hangi yaşta ne kadar bilgi vermem doğru ?sorusu, anne babaların aklından çok sık geçen ve karmaşaya düştükleri noktalardan biridir. Hem bunu çocuğa anlatmanın zorluğu hem de böyle bir olay nasıl anlatılır çıkmazı anlatırken çocuğu ürkütüp yakının da ki herkese yabancılaşmasını veya ürkememesini de sağlayabilecek bilgileri vermek ve bu bilgileri açık net kelime ve cümleler ile çocuğun kafasını karıştırmadan söylemek çok önemlidir.Bu bilgileri çocuğun yaşı göz önünde bulundurularak aşama aşama verilmesi çocuğun psikolojisi ve anlaması açısından çok önemlidir.

18 AYLIK-3 YAŞ:

• Bu yaş dilimi aralığında çocuğunuza vücudunun hangi kısmının kişiye özel olduğunu öğretiniz. Banyoda ,giydirirken veya bornoz yada banyo havlusuna sarılı iken çocuğunuza vücudunun hangi kısmalarının özel bölge olduğunu ve bu bölgeleri isimleri ile öğretiniz.(göğüs,meme,vagina,erkeklik veya kadınlık organı gibi).

• Bu yaşlarda çocuğunuz ile vakit geçiren kişiyi iyi tanıyınız.Çocuğunuza bakan kişiye bakım sürecinde ani,planlanamamış ziyaretlerde bulununuz.

• Çocuğunuzun vücudunu özellikle banyoda herhangi bir morluğa ,çiziğe derisinde gelişen bir değişime karşı gözetim altında dikkatlice inceleyiniz.

• Çocuğunuzu severken onun cinsel organlarını içeren sevgi içerikli kelimeler kullanmayınız ve bu tür davranışlarda bulunmayınız.(Toplumumuzda özellikle erkek çocuklarına bakalım ‘’pipin büyümüş mü? v.s veya çocuk çıplakken poposun dan öpmek gibi davranışlar)

3-5 YAŞ:

• Bu yaşlarda çocuklar kendi genital bölgeleri ve diğer kişilerin genital bölgeleri hakkında meraklı sorular sorabilirler. Kendi genital bölgelerine sık sık dokunmak isteyebilirler bu eğilimlerı görüldüğünde bunun ancak tek başına odasında banyoda veya tuvalette olabileceğini başkalarının yanında olmaması gerektiği bılgısı verilmelidirBu tür şeylerin kişiye özel olduğu çocuğun anlayacağı bir dil ile anlatılmalıdır..Hatta yakın cevresinde ki kişilere de bunu uygulama girişiminde bulunabilirler. Bu durumda bu fırsatı kullanarak çocuğunuza bu bölgelerin kişiye özel olduğunu başkalarının özel bölgeleri hakkında konuşurken dikkatli ve saygılı olunmasını dokunulmamasını aynı durumun kendısı için de geçerli olduğunu anlatmalısınız.Bu aşamada çocuk ‘ayıp’kavramını anlamalıdır.

• Bir uzmana danışınız;Bu yaşlarda çocuğunuzda cinsel davranışlar normal olabilir,eğer çocuğunuz yetişkin birine cinsel davranış uygulamaya kalkışıp ve de bunda ısrarcı olursa bir uzamana danışarak bu davranışı düzeltme yönünde eğitim alabilirsiniz.

• Basit cümleler ile cevaplayınız: Çocuğunuz cinsellik ve genital bölgeler ile ilgili sorular sorduğunda basit ve anlaşılabilir cümleler ile kısa cevaplar veriniz. Bu durumda çocuk bu konuların bir tabu olmayacağını anlayacağı gibi bu konuda ki merakını da daha güvenilir bir şekilde giderecektir.

5-8 YAŞ:

• Çocuğunuza başkalarının vücudundaki özel bölgelere saygıyı öğrettiğiniz kadar , başkalarının da çocuğunuzun özel bölgesine saygı duyması gerektiğini ve bunun herkesin en büyük ve en doğal haklarından biri olduğunu öğretiniz.

• Çocuğunuza hangi konularda açık olması gerektiğini neyi başkalarından önce neyi sizinle paylaşması gerektiğini anlatınız. Herhangi bir yerde veya bir yere gittiğinde onu huzursuz rahatsız eden veya ona anlamsız karışık gelen davranışları sizinle paylaşması gerektiğini anlatınız.

• Çocuğunuz sizinle bir şey paylaşmak istediğinde onu dinleyiniz. Özellikle bazı şeyleri ifade etmek de zorlandığını hissettiğinizde sükunetinizi koruyarak çocuğunuza bunu konuşmanın normal olduğunu kim olursa olsun onu huzursuz eden kişiyi veya konuları söyleyebileceği rahatlığını ve güvenini veriniz.

• Eğer bir yabancı onunla konuşmaya çalıştığında onu telefon ile aradığında , eve bir telefon geldiğinde özellikle de bu gibi olayların çevresinde kimse yokken olduğunda tehlikenin farkına varması konusunda bilgilendiriniz.

• Çocuğunuza hoşlanmadığı bir durumda ‘hayır’ demesi gerektiğini karşısındaki kişi bunda ısrarlı olduğunda sesini yükseltip o durumdan ortamdan hemen uzaklaşması gerektiğini anlatınız.

8-12 YAŞ : Kişisel güvenin ne demek olduğunu ve kendisini nasıl güvene alması gerektiğini vurgulayınız.

• Çocuğunuza cinsel istismar riskinin nerelerde daha çok olabileceği konusunda bilgi veriniz.(Boş sınıflarda,kimsenin olmadığı lavabo /tuvalet alanlarında ,tuvaletlerde ,aralık yerlerde veya okul da soyunma odalarında ,dar cıkış koridorlar da büyük binaların çok fazla kullanılmayan yerlerinde ,apartman boşlukları veya apartmanların boşluk zemin kullanılmayan alanları gibi)

• Kendi yaş grupları yaşıtları içinde oluşabilecek zorbalıklara karşı bilgilendirip uyanırınız.çocuğunuz ile güvenlik planı yapınız.Eğer bir kimse ona yaşıtları da dahil alkol içmesini ,yabancı madde kullanmasını ,sigara içmesini,başkalrının cinsel bölgesine dokunmasını veya kendi cinsel bölgesine dokunmak için baskı uyandırıp teklifte bulunursa ne yapması gerektiği ön bilgisini veriniz.

• Çocuğunuza cinsel istismarı öğretiniz:Çevrenizdeki okul ,polis teşkilatı,psikoloji kurumaları,belediye bu tür seminerler veriyorsa çocuğunuzun da buna katılımını sağlayınız ve ne öğrendiğini bu konudaki fikir ve düşüncelerini karşılıklı konuşarak fikir alışverişinde bulununuz.

• Her zaman çocuğunuz internette iken çocuğunuzu gözlemleyiniz.Bilgisayar da aile güvenlik sistemi kullanınız.Çocuğunuz internette iken çocuğunuzu ve internette yaptığı işlemeleri sizinde görebileceğiniz şekilde aynı ortamda bulununuz.

12-16 YAŞ:

• İyi davranıs ,kötü davranış ve kafa karıştıcı davranışlar ve deneyimler konusunda her hafta bu konular da konuşmaya zaman ayırınız.

• Cinsel istismarın çeşitleri üzerinde konuşmalar yapınız:Örneğin;cinsel rahatsızlık verme,istismar,taciz,tecavüz,internetten cinsel rahatsızlık verici dökümantlar neler olabilir,nelerdir ve internet aracılığı ile cinsel konularda iletişimde bulunanlar veya bu eğilimde olanlar kimlerdir gibi..

• Cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya bulaşıcı olabilecek hastalıklar nelerdir ,hamilelik ve bunlardan korunmak için neler yapılmalı gibi konular..

• Zararlı madde kullanımı ve alkolün davranışlara ve de özellikle cinsel davranışa etkisi.

• ‘’Saygı Gösterirsen, Saygı Duyarsın’’,İnsanların onuruna ve isteklerine saygı ve bunu davranış ile fiziksel dokunma ile gösterme davranışının limiti ve sınırları ne olmalıdır.

• Yaşıtlar ile olan bir durumda olay şaka olarak nitelendirilip ve kötü bir içerik taşımasa bile herhangi bir dokunmaya karşı bir kez sadece bir kez ‘’Hayır’’ denmenin veya duymanın yeterli olması ‘’hayır’’sözcüğünü duyduktan sonra veya söyledikten sonra durumun davranışının devam etmesinin zorbalık ve tacize gireceğinin bilinci ve bilgisine sahip olunması.

• Çocuğunuzla iyi bir iletişim, Cinsel istismardan korumanın en iyi yoludur.Bu konuda yardıma ihtiyacınız olduğunda bu konuyu profosyonel uzmanlar ile konuşmakta gecikmeyiniz…

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.