Ergen ve Yetişkin Psikolojisi

Grup Terapisi Nedir?

Grup Terapisi Nedir?

Grup terapisi, küçük sayıda kimselerin, düzenli aralıklarla bir terapist gözleminde toplanarak, kendilerine ve gruptaki kimselerle yardımlaşarak semptomu etkisiz hale getirmeye yönelik özel bir terapi formudur.

Gruptan Elde Edilecek Şeyler Nelerdir?

• Paylaşım

• Ortak problemler

• Farklılıklar ve bundan çıkarılabilecek dersler

• Karşılıklı öğrenme

• Ortak hedefler (grup terapisi içeriğine göre değişebilir)

Kimler Katılabilir?

• İlişkilerinde zorluk yaşayanlar

• Çocukları ile problem yaşayanlar (boşanma sonrası, öğrenme ve davranış problemi olanlar)

• Yaşlanma

• Medikal hastalıklar (kanser, kalp hastalıkları)

• Depresyon ve anksiyete

• Kayıp yaşayıp, yas sürecinde olanlar

• Travma yaşayanlar

• Hayat tarzı veya kültürel zorluklar yaşayanlar

• Kişisel bozukluğu olanlar

• Bağımlılık problemi olanlar

• Psikolojik bozukluğu, fiziksel engeli olanlar

Grup Terapisi Süresi Ne Kadardır?

Grup terapisi ortak bir çalışma olduğu gibi terapist, gruptan ve grup üyelerinden sorumludur. Bir seans 75-90 dakika sürer. Üyeler kendi problemlerini ifade ederek çalışırlar. Fikirlerini, tepkilerini, mümkün olduğunca özgürce ve dürüstçe ifade ederler. Bu tür açıklamalar gruba önemli bilgiler verdiği gibi, grup üyelerinin birbirini anlama ve birbirlerine yardım etmelerini sağlar. Kişiler sadece kendilerini anlamakla, çözmekle kalmayıp, diğer üyelere “terapatik yardımcı” da olurlar.

Grup Kaç Kişiden Oluşur? Ne Kadar Sürer?

Grup terapist; gruba yardımcı olacak kişileri seçer. Grup içindeki kişiler 5 ile 10 kişi arasında değişir. Grup terapisi, 6 haftadan-20 haftaya yani, haftada 1 seanstan 20 seansa kadar değişebilir.

Kanser veya fizyolojik hastalıklarla ilgili grup terapileri daha uzun sürebilir.

Grup Terapisi Alan Bir Kimsenin, kişisel Terapiye de İhtiyacı Var mıdır?

Bu kişiye göre değişir. Eğer kişi hem grup hem de kişisel terapi alıyor ise terapistlerinin iletişim ve iş birliği içinde olması danışanın yararı vardır.

Grup Terapisi, Destek Grubu Arasındaki Fark Nedir?

Grup terapisi, kişisel iletişimlere odaklanarak kişilerin daha iyi nasıl diğer kimselerle beraber semptomu aşmalarını bir profesyonel gözetiminde sağlar. Psikoterapi grubu, destek grubundan farklı olarak, sadece gruba yardımcı olmakla kalmayıp, grubun problemleri ile baş etmesine ve kişisel gelişim ve değişim sağlamasına da yardımcı olur.

Grup Terapisi Neden Yararlı?

Grup terapisine katılacak bir kimsenin, gruba katılmakla ne kazanacağım, problemlerimi konuşacak ve bununla başa çıkacak yeterli zaman olacak mı? , ya gruptakileri sevmezsem gibi soruların aklına gelmesi kaçılmaz olduğu kadar doğaldır da.Grup terapisine katılmak yararlıdır çünkü diğer insanlardan öğrenme ve yalnız olmadığın hissini yaşama imkânı doğurur. Kendi davranış ve düşüncelerini, başkalarında da görme ve bu kişilerin nasıl tepki verdiğini, bu konuda başka görüşleri de bilmek kişiye yararlı olacaktır. “Farklı değilim”,”yalnız da değilim” duygusunu yaratıp, yaşayarak daha olumlu bir bakış açısı sağlar. Grupta ne kadar etkin ve katılımcı olunursa o kadar yarar sağlanır.

Problemlerimi Başkalarının Yanında Konuşmaktan Rahatsız Olursam?

Bu duygu çok da yaşanmayan bir şey değildir. Gruba ilk katılanda gerginlik ve utanma duygusu olabilir. Gayet doğaldır da. Fakat grupta paylaşım, güven ve ilgi duygusu arttıkça bu histe zamanla kaybolacaktır. Grup terapisine katılan çoğu üyeler, grup terapisinin kendilerini rahatlattığını, aynı problemi yaşayan kimsenin tek kendi olmadığını, bu tür deneyimin özel ve gizli bir çerçevede terapist gözetiminde olmasının güvenini yaşadıklarını ifade etmişlerdir.

Grup Terapisine Katılacağıma, Birkaç Samimi Arkadaşım ile Toplanırım Daha İyi Olmaz Mı?

Samimi arkadaşlarınızla ne derece ortak problemleriniz olacağı ve objektif olacakları, ayrıca bunun profesyonel bir ortamda terapist eşliğinde olmayacağını belirli bir plan, program disiplin çerçevesinde ve hedefe yönelik olmayacaktır, ayrıca güvenilirlik ve gizlilik durumunu da hatırlamakta fayda var. Bu nedenle bu iki durumun ortak bir nedene ve hedefe göre işlevselliğini karşılaştırmak bile söz konusu değildir.

Uzm.Klinik Psikolog Almıla Şen

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.