Ergen ve Yetişkin Psikolojisi

Grup Terapisinde Kurallar

Grup Terapisinde Kurallar


1. Grup toplantıları gizlidir. Katılanlar ve grubu yönetenler etik ve kanuni olarak grup içinde konuşulanları grup dışında paylaşamaz gruba katılan kimselerin kimliğini açıklayamaz. Unutmayınız ki grup güven üzerine kurulmalıdır.

2. Kendi deneyimlerinizi ifade ederken “ben” dilini kullanıp cümleye “ben” ile başlayınız. Ben yerine “biz” sen ve bizim kullanmayınız. Biz ancak kendimizin nasıl hissettiği hakkında konuşabiliriz, diğer kimselerin nasıl hissettiği değil.

3. Zamanında geliniz. Zamanında gelme gruptakilere olan saygınızı gösterdiği gibi gruba ve grup içindeki bu sürece de saygınızı gösterir.

4. Toleranslı olunuz. Öğrenme ve büyüme adına farklılıklarımızı kabul etmeliyiz.

5. Büyük sürprizleri, dikkat çekici haberleri, ara vermeden önce ve oturum bitmeye yakın paylaşmayınız. Gruptaki diğer kişilerin iyileşme sürecine saygısızlıktır.

6. Nefes alınız. Nefes almak ne hissettiğimizi hissetmeye ve hayatta olduğunuzu hissetmeye izin verir. Ara verme ve düşünme arasında denge kurunuz.

7. Dinleyiniz. İki kulağımız ve bir ağzımız olduğuna göre iki kez dinleyip bir kez konuşmalı. Etkili iletişim dinleme ve paylaşımı içerir.

8. Tavsiye vermeyiniz. Hiç kimseye ne yapması gerektiğini veya nasıl hissetmesi gerektiğini söylemeyiniz. Bırakın kendilerindeki gelişimleri kendileri keşfetsin.

9. Savaş hikâyesi anlatmayınız. Aynı şeyi tekrar tekrar söylemeyiniz, yüceltmeyiniz, bağımlılığınız ile ilgili romantizm yaratmayınız. Eğer bu durum gerçekten çok iyi, muhteşem olsaydı burada olmazdık.

10. Grup akışı içinde, başka biri ile gruptan ayrı, sadece bir kişiye hitaben konuşmayınız. Gruptaki bir kimse kendi durumunu grup ile paylaşırken konuşmayınız. Kendi deneyiminizi size sıra geldiğinde grup ile paylaşınız.

11. Şov yapmayınız. Güç oyunlarına girişmeyiniz. Gruba saygılı olunuz. Grubu terk etmeyiniz, negatif vücut dilini kullanmayınız. (kaşları kaldırma, çatma, baş sallama)

12. Kimseyi kurtarmaya çalışmayınız. Gruptan biri konuşurken dokunma, mendil verme, teselli etme gibi girişimlerde bulunmayınız. Bırakın kişi iyileşmenin bir parçası olarak bunu hissetsin.

13. Grup içinde samimiyete, sıkı dostluğa girişmeyiniz. Grup üyeleri arasında çiftleşme ve yakınlaşma grup için sağlıksız bir durumdur.

14. Gizlilik/sır yok. Eğer şiddetli bir arzu, istenmeyen duygu hissedip bunu tekrar tekrar yaşıyorsanız, lütfen grup ile paylaşınız. Bu grup ile aradaki engeli kaldıracaktır.

15. Sessizliği bekleyiniz, dinleyiniz ve saygı duyunuz. Sessizlik süreci de cevabı bulmanın bir şeklidir.

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.