Çocuk Psikolojisi

Elektronik İletişim Araçları ile Oluşan Zorbalık Ve Taciz

Elektronik İletişim Araçları ile Oluşan Zorbalık Ve Taciz

"Çocuğum evimde ve güvende" diye düşünürken çocuğunuz evinizde bir yabancı tarafından tacize uğruyor olabilir. Çağımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internet, çocuklarımızın da kullandığı bir iletişim, sosyalleşme ve bilgi edinme aracı olarak hayatımızda yer almaktadır. İnternetin yararlı olduğu kadar yanlış amaçlı ve dikkatsizce kullanılması sonucu üzücü hatta psikolojik sorunlarla ve travmalarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Öncelikle bu üzücü olabilecek zorbalık ve taciz diye adlandırdığımız durumlar nelerdir, bunlara bir göz atalım...

TAHRİK ETME: Sosyal paylaşım ağlarının sohbet odalarında-sayfalarında saldırganlık ve hakaret içeren sözel veya video şeklinde iletişimde bulunmak veya buna maruz kalmak.

TACİZ: Sürekli bir biçimde taciz ederek hakaret sözcükleri kullanıp istenmeyen mesajlar, videolar göndermek sureti ile kişide korku, kaygı ve huzursuzluk yaratmak.

DEDİKODU YAYMAK: Gerçek olmayan, huzursuz edici, yal an ve uydurma hikayelerle kişinin kişiliğine ve arkadaşlık ilişkilerine zarar verme amacı güderek eylemlerde bulunmak.

HİLEKARLIK: Tamamen sahte bir yakınlık kurup kişinin zayıf anlarından yararlanarak onun için gizli ve önemli olan şeyleri deşifre etme, kullanma amacı ile iletişimde bulunmak.

KİŞİYE ZARAR VERME: Gizli ve hassas konuları utandırıcı bir formda yaymak.

SAHTE KİMLİK: Başka bir kimlik ile posta iletişim yolunu kullanarak resim veya sözel dökümanlar göndermek.

SİLMEK: Bilerek ve kasdi olarak kişiyi listeden çıkarmak.

Son olarak da kişisel çatışmalarda problem ve duygulanım durumunu sözel olarak ilan etmek, imada bulunmak ya da bu duruma bağlı dökümanlar yayımlamak.

Yukarıda ele aldığımız bu durumlardan çocuğumuzu korumak için öncelikle çocuğumuzun arkadaşı olmalıyız.

Özellikle çocuğumuz 18 yaşından küçük ise çocuğunuzun arkadaşlık listesinde yer almanız hatta şifresine ortak olmanız şartı ile kabul etmelisiniz.

Çocuğunuzun bu tür sayfalarda yazdığı duygulanım durumlarını, sözel ifadelerini yakından takip edin.

Bu tür sosyalleşme ağlarını kullanmasına ev ödevlerini yaptıktan, evdeki sorumluluk ve görevlerini yerine getirdikten sonra izin vereceğiniz kuralını koyunuz ve bu zamanı sınırlayınız.

İnterneti kullanma sürecini sınırlarken çocuğunuza daha çekici ve onun hoşlanabileceği ailece yapılabilecek aktiviteler sunun.

Çocuğunuzun internet ve telefon konuşmalarından sonra çocuğunuzun davranışlarını, beden dilini, yüz ifadesini dikkate alın.

Çocuğunuzun interneti evinizin hangi bölümünde kullanacağına iyi düşünerek karar vermelisiniz. Kendi odasında kapalı kapılar ardında kullanıyorsa çocuğunuz risk altındadır.

Bilgisayarda aile kontrol sistemini mutlaka kullanıp şifreyi dikkatli bir biçimde koruyup saklayabilmelisiniz ki çocuğunuzun uygunsuz sitelere girmesini engelleyebilesiniz.

Çocuğunuz Internet aracılığı ile tacize maruz kalmışsa çocuğunuzun yanında olduğunuzu ona hissettirin. Gelen taciz içerikli dökümanları delil olarak saklayınız ve site yöneticilerine bildiriniz ki site sorumluları bu tür kişileri bu lup bu tür aktivitelerin süregelmesini durdurabilsin.

Gelen kötü bir dökümana karşı çocuğunuzun sinirlenip misilleme yapmaması için onun yanında olun. Misilleme yapma, durumu daha da kötüleştirdiği gibi mağdur kişiyi de suçlu konumuna düşürebilir.

Çocuğunuzun arkadaşı ile olan bir tartışmanın bilgisayarda sürdürülmesinin sağlıksız olduğunu yüz yüze görüşüp konuşmanın daha gerçekçi olduğunu anlatın. Tabi ki bu görüşme sağlıklı ve güvenli bir ortamda gerek irse büyüklerin de katılması ile gerçekleşmelidir.

Çocuğunuzun profilini ve kişisel detaylarını gözükmesini engelleyiniz. Özellikle yaş, nerede yaşadığı, vs. detayları mutlaka gizli olmasına dikkat ediniz.

Çocuğunuza bilmediği tanımadığı kimselerin arkadaşlığını kabul etmemesi konusunda uyarıda bulununuz.

Gerçek dünyada kullanılan ve kabul edilmiş kibar ve sev iyeli bir dil ile iletişim kurması konusunda çocuğunuza destek olunuz ve bu konuda onu cesaretlendiriniz.

En küçük bir taciz ve tehditte bile site yöneticilerin e bildiriniz. Unutmayınız ki site sorumlu ve yöneticileri de insanların güvenli bir ortamda iletişim kurma amacındadırlar. Taciz ve tehdit içeren bir sitenin sorumluluğunu kimse üzerine almak istemez.

Eğer gerekirse çocuğunuza taciz ve tehditte bulunan çocuğun okulu ile iletişime geçiniz ve bunu okuluna bildiriniz. Çoğu okul ve kuruluş anti-taciz ve tehdit yanlısıdır.

Ciddi bir tehdit ve taciz içerikli bildirimde polise başvurmaktan çekinmeyiniz. Unutmayın ki bunu yaparak toplumsal bir sorumluluğu yerine getirmekle kalmayıp sizin çocuğunuzla birlikte çocuğunuzun arkadaşlarını ve birçok çocuğu da sonu travmatik olabilecek durumlardan korumuş olacaksınız.

Sağlıklı ve güçlü iletişim dolu günler dileklerimle...

Uzman Psikolog Almıla ŞEN

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.