Çocuk Psikolojisi

Çocuğum Hangi Durumlarda İhmal ve İstismar Edilmiş Olur?

Çocuğum Hangi Durumlarda İhmal ve İstismar Edilmiş Olur?

Çocuk istismarı sadece çocuğa fiziksel şiddet uygulamaktan ibaret değildir. Fiziksel olarak gördüğünüz sadece görünürde olan bölümüdür. Oysa psikolojik olarak yapılan ihmal ve istismarda çocuk da ileriki yaşıma taşıyacağı ,hayatını zorlaştırıp ileri ki yaşamında başarılarını etkiyecek çok derin ve traumatik yaralar açabilir.

• Sadece fiziksel şiddet çocuğu istismardır. YANLIŞ;Fiziksel şiddet sadece istismarın bir türüdür.Sürekli bağırmak ,aşağılamak ,ayıplama,başkaları ile sürekli negatif karşılaştırmalar yapma ,anne babanın kendi çocukluğu ile(ben senin yaşında iken..) karşılaştırmak da çocuğu duygusal yönde istismardır.Çocuğa ‘’başarılı olmadığını,başaramayacağını’’,’’beceriksiz olduğunu’’ ,değersiz olduğunu söyleme,’’Allahın cezası,belası’’gibi tabirleri çocuğun şahsına karşı söylemek..
Görmemezliğe gelmek , red etmek,kardeşleri arasında ayırımcılık yapmak ,zorbalık yapmak.
Fiziksel dokunma yapamama,sarılmama,öpmeme veya şevkat içeren fiziksel davranişlarda bulunmama..
Çocuğu şiddete tanık etmek; diğer kişilere şiddet uygulamak(eşini ,cocuğun kardeşini dövmek vs.)şiddet içeren filimler izletmek,evdeki evcil hayvana şiddet uygulamak..

• Sadece kötü kişiler çocuğu istismar eder. YANLIŞ;Bu durum her zaman siyah ve beyaz kadar net değildir.Bazen çocuğu istemeyerek de istismar da gerçekleşebilir.Örneğin:Kendileri çocukluğunda istismara uğramış dayakla büyümüş olan yetişkinler de terbiyenin ancak bu yolla olduğuna inanarak çocuğa şiddet uygulayabilirler.

• Aile çocuğunu asla ihmal etmez: YANLIŞ;Bazen aileler farkında olmadan da çocuk ihmali gerçekleşebilir.Alkol ve madde bağımlılığı olan bir ebeveynde alkolun etkısi ile sağlıklı karar almada zorlanacağından çocuğa saglıklı olarak bakmada yetersizlik gösterecektir.Alkol davranışları kontrol etmeyi zorlaştırdığı gibi bazen tehlikeli davranış ve tepkilere de yol açmada önemli bir faktördür.Alkol ve madde kullanımı cinsel istismara kadar yol acar.Ebeveynin fiziksel veya psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı da bunu yerine getiremeyebilir.Örneğin:Ciddi bir rahatsızlık ,veya kaza sonucu yaralanma veya psikolojik olarak saglıklı olamama:depresyon ;kaygı vs. gibi hastalıkları içeren bir süreç geçirme…

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.