Psiko-Onkoloji

Atom Odasında Yapılacaklar

Atom Odasında Yapılacaklar

Atom aldığım saat;…………………………PM/AM

Atom alındıktan 2 saat sonra

1-Düzenli olarak sık sık su veya sıvı almaya başlayınız .(her saat başı gece de dahil)

2-Limon veya limonlu şeker yiyebilirsiniz. Sakız çiğneyebilirsiniz. Sakızın çiğnenmesi yumuşak olması çenenizi ağrıtmayacaktır.(Bazı ülke ve doktorlar 24 saat sonrayı önermekte. (Bu konuyu doktorunuz ile konuşunuz)

3-Yemek yiyebilirsiniz.(İyot diyeti bozmayı 24 veya 48 saat sonra veya ilk görüntülü çekime(scan, sintigrafi) kadar bazen de izolasyon bitene kadar öneren doktorlar vardır. Bu konuda önce doktorunuz ile konuşup , doktorunuzun önerdiğinden ,daha uzun yapmak isterseniz bu tamamen size bağlıdır.Psikolojik olarak nasıl rahat edeceğinizi tartınız)

4-Yemeklerinizin sizi kabız etmeyecek etkide olmasına dikkat ediniz. Yemeklerinize keten tohumu ekleyebilirsiniz veya sık sık laxative çay (sanemi eki otu çayı vs.)içerek kabızlığın önüne geçilebilir.

5-En az 3 kez yumuşak fırçalı bir diş fırçası ile dişleriniz fırçalamayı unutmayınız. (Kullandığınız diş fırçasını tekrar kullanmayınız.)

6-Tuvalete sık sık çıkınız.(tuvaleti oturarak kullanınız erkeler için) Tuvaletinizi tutmayınız. Unutmayınız ki ne kadar sık ve çabuk tuvalete çıkarsanız radyasyonu vücudunuzda gereksiz yere tutmamış olarak ileride mesaneye zarar vermesini önlemiş olacaksınız. Bir an önce vücudunuzdan radyasyonu temizlemiş olacaksınız.

7-Atom aldığınız saatten sonra tükrük bezlerine masaj yapabilirsiniz.İlk 4 saatte aldığınız atom en yüksek etkiye çıkıp 4.saatten sonra etki yavaş yavaş azalmakta dolayısıyla ilk 8 saat çok önemli.4.saatten itibaren tükrük bezleri üzerine buz koyarak buz ile masaj yapabilirsiniz. Radyasyonun tükrük bezlerine etkisini azaltarak ileride tükrük bezlerinizin radyasyondan dolayı çalışmaması gibi bir riski ortadan kaldıracaktır..

8-İlk Duşunuzu alabilirsiniz.

• En az 4 kez duş almanız önerilmektedir. Bunlar;

2 Saat Sonra

Yatmadan Önce

Gece Yarısı

Sabah Erken

1.Duş Saatim:…………….am/pm

2.Duş Saatim:……………..am/pm

3.Duş Saatim………………am/pm

4.Duş saatim……………….am/pm

Gün içinde 2 saatte bir duş almanız hastane de kaldığınız süreçte idealdir.

GEÇMİŞ OLSUN…

Uzm.Kln.Psk.ALMILA ŞEN

Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

© 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.