Ergen ve Yetişkin Psikolojisi

Aşk Asla Yeterli Değil

AŞK ASLA YETERLİ DEĞİL…

EŞİNİZ , KIZ/ERKEK ARKADAŞINIZ İLE SAĞLIKLI  BİR İLETİŞİM İÇİN;

İlişkilerimizde zaman zaman öfkeli olabiliz. Önemli olan bu öfkeyi karşı tarafa nasıl ve ne biçimde yansıttığımızdır.Gerçekten karşımızdaki ile sağlıklı bir şekilde iletişim kuracak iletişim bilgisine ve kişiliğine ne kadar sahibiz.Karsımızdakinin davranışlarından dolayı oluşan mutsuzluğumuzu,hayal kırıklığımızı suçlamadan yargılamadan ifade edebiliyor muyuz?Şahsımıza karşı olanları sakince dinleyebiliyor muyuz?’Sen ‘yerine ‘ben’ dilini kullanmakta ne kadar başarılıyız?

 • Eşinizin yada ilişkide olduğunuz kimsenin size karşı olan şikayetlerini öncelikle savunmaya girmeden , kendinizce neden bulmadan veya misillemeye girmeden dinlemekte ne kadar başarılısınız.Eşinizin /ilişkide bulunduğunuz kimsenin size karşı olan şikayetleri size fazlasıyla abartılı,haksızca hatta mantıksızca  Bu noktada savunucu olmaktan ziyade bir detektif,araştırmacı rolüne girip ,kendinizi sorgulayıcı olmalısınız.
 • Eşinizi/ilişkide bulunduğunuz kişiyi ne yapıp da onu bu kadar öfkelendirip, kırdığınızı bulmaya çalışın.Bu noktada tam bir detektif gibi olmalısınız.Karşınızdaki kişi size karşı kaba ve hırçın olarak her şeyi genelleyerek konuşabilir.’söz verirsin asla yerine getirmezsin’ veya ‘Adi nin tekisin’ veya ‘  Bana karşı nefret dolusun’ Bunun gibi cümleler karşısında ‘Bana bununla ilgili örnek verir misin?nerede ?ne zaman ?soruları durumu açık ve netleştirdiği gibi bu problemden dolayı oluşacak sıkıntılı  genel bir yargıyı da azaltacaktır.Dolayısıyla bu durum sizi daha iyi bir pozisyona getirdiği gibi konu ile uğraşmanızı da kolaylaştıracaktır.
 • Eşinizin ,ilişkide bulunduğunuz kişinin size karşı olan şikayetlerini özetleyerek bir kapsül haline getiriniz.Doğru anladığınızdan emin olunuz.Olayın özünü karşınızdakine ifade ederek yanlış anlayıp anlamadığınız karsınızdaki kişi ile beraber kontrol ediniz.
 • KONUŞAN İÇİN PRENSİBLER;

  1/Açık Olunuz:Mümkün olduğunca olayın özünü ifade ediniz.Söyleyeceğinizin iki cümleyi geçmemesi önerilir.Kelimelerinizi iyi ve dikkatli seçiniz.Bu tartışmayı ve düşmanca ifadeyi en aza indirgeyecektir.

  2/Net olunuz belirsiz ve genel ifadelerden kaçınınız:Örneğin;Şikayet etmek yerine ‘’keşke şöyle olsaydı.’’.’’böyle yapsan,çok hoşuma gider,mutlu olurum ‘’vs. gibi

  3/Şımarıkça hakaretten ,suçlamadan,iftira etmekten kaçınınız:Problem ortada çözmek için ne yapabiliriz?Farz edelim ki makine/robot gibisiniz,bazı şeyler bozulmaya gevşemeye başladı .Sıkılaştırılması lazım ,siz de suçlama yapmadan bunları düzeltmek için fikirler veriyorsunuz.

  4/Etiketlemeden ya da isim /lakap takmadan uzak durunuz:’Bencil’, ‘Dikkatsiz’ vs. gibi etiketlemeler her şeyi genelleştirip gerçek durumu gölgeler daha da kötüsü durumu kötüleştirip  , tetikleyerek bu oturumu sabote eder.

  5/’Asla ‘Her zaman ’gibi deyimlerden kaçınınız:Bu   tür ifadeler genellikle hatalı/yanlış olduğu gibi karşıdaki kişinin asla iyi bir şey yapmadığını veya her zaman kötü davrandığını desteklediği gibi pozitif bir şey yaptığını da göz ardı eder.Kesin ve net kelimeler çok çabuk anlamsız bir tartışmaya sebep olduğu gibi gerçekten ne ifade edilmek istenilen konudan uzaklaştırır.

  6/Eleştirmekten ziyade durumu açıklamaya çalışınız:Örneğin ;Eğer bulaşıkları yıkamama yardımcı olursan gerçekten çok memnun olurum demek .Sen hiç bulaşık yıkamama yardımcı olmuyorsun ‘gibi şikayetlerden kaçınınız.

  7/Karşı tarafın niyetinin ne olduğunu bulmaya çalışmayınız:Sizin cıkarımlarınızın yanlış olma  olasılığının yanlış olma olasılığının yüksek olduğu gibi sadece karşınızda kişiyi kötüleştirir.Eger karşınızdaki kişi sinirlenirse öç almaya girişmek ya da onu suçlamak yerine ‘bana sinirlendiğini hissediyorum’ demeniz bu durumda en pozitif iletişimdir.

  Karşınızdaki kişinin yaptıkları karşısında düşüncelerinizi test ettiğinizde bu sadece sizin çıkarımlarınızdadır gerçek olgular değildir. Anlık bir psikoloji analizi ile karşınızdakinin davranışlarını yorumlamak anlamsızdır.

  DİNLEYEN İÇİN KURALLAR;

  1/Dikkatlice dinleyiniz:Sessiz bir şekilde anlaşma veya aynı fikirde olmaya çalışınız;’Aslında doğru  son zamanlarda çok hırçın davranıyordum’…’Gerçekten onu üzdüm’.

  2/Dinlediğinizi belirten sinyaller veriniz:’hmm’ ,’anlıyorum’,’evet’ gibi bunları söylerken göz kontağı kurup , açık bir beden dili kullanmayı unutmamalısınız.

  3/Eşinizin /karşınızda konuşan kişinin ,ne demek istediğini anlamaya çalışınız.

  4/Savunma veya misillemeye girmeyiniz.

  5/Eşiniz veya karşınızda konuşan kişinin ,negatif yorumlarına aldırmayınız.Karşınızdaki kişi incinmiş,sinirli,problemleri abartarak ve suçlayıcı kelimeler kullanarak ifade ediyor ise onun sizi suçlama ve eleştirisine odaklanmaktan ziyade öfkesinin nedenine odaklanmaya çalışınız.

  6/Çıkarım yaptığınızda davranışınızın nedenini açıklayınız fakat bahane bulmayın.

  7/Kendinize sorular sorun:Bazen karşınızdaki kişinin kendisine açık,net,su kadar berrak olduğu gibi,size açık gelmeyebilir.O zaman kendinize sorunuz’ Bana bunu neden söylüyor?’’Ne söylemeye çalışıyor?’

  8/Karşınızdaki kişinin şikayetlerinden ne anladığınızı kontrol ediniz:Örneğin:’’Sanırım daha fazla annemin bu davranışını tolere etmeyeceğini söylüyorsun’’veya ‘’Benim de faturaları ödemeye başlamamı mı söylüyorsun’’veya’’Benimde ev işlerinde sana  yardımcı olmamı mı söylüyorsun’’

  9/Ne yapmak istediğinizi açık net aydınlatarak söyleyiniz:Örneğin;’’gerçekten seni görmek istedim fakat ofisten ayrılmadan önce o işimi bitirmem gerekiyordu’’

  10/Eşinizin/arkadaşınızın hareketlerini analiz etmeyiniz.

  11/Aynı fikirde anlaştığınız ve anlaşamadığınız noktaları bulunuz.

  12/Eşinizin/Arkadaşınızın söylediklerinin ne anlama geldiğini seslice özetleyiniz.

  13/Eğer gerçekten incittiyseniz özür dileyiniz:Üzgün olduğunuzu söylemekten ,özür dilemekten korkmayınız.Bilerek ya da bilmeden karşınızdakini incittiğinizde ,unutmayın ki sevgi pişmanığı da ifade etmeyi içerir.Önemli olan bu duyguyu ifade etmektir. Karşınızdaki kişinin  ne hata yaptığına yoğunlaşmak yerine ilişki ve iletişimde neyi başarmak istiyoruma yoğunlaşırsanız daha başarılı ilişkiler yaşarsınız.  Almıla Şen - Kişisel Web Sitesi

  © 2018, Tüm Hakları Saklıdır. Kısmen ya da tamamen yazılı izin olmaksızın kopyalanamaz.